המודעות לתזונה של הכלבים ושל החתולים האהובים שלנו הולכת וגוברת, בעוד אנו מבינים שאוכל הוא מרכיב הכרחי לבריאותינו מן ההכרח שמזונם של חיות הבית שלנו מהווה קשר ישיר לבריאותם.

במשך השנים בהן האכלתי את הכלבים שלי והצעתי ללקוחותיי מזון טרי וטוב, נוכחתי לשינויים משמעותיים ביותר אצל חיות המחמד. ראיתי שיפור במרץ אצל כלבים מבוגרים, שהחלו לשחק יותר והפכו פעילים יותר. אפילו כאלה שסבלו מדלקת פרקים החלו לנוע ביתר חופשיות. גם שיערם של הכלבים נהיה מבריק יותר, עורם נהפך בריא יותר, אלרגיות רבות נעלמו, גירוד ואדימות פחתו, בעיות כרוניות במערכת העיכול נפתרו, ועוד…באופן כללי, הם נראו בריאים יותר ושמחים יותר.

שנים רבות כלבים וחתולים אכלו שאריות מזון או אוכל שהוכן להם על ידי הבעלים. תקופה זו תמה כאשר המזון היבש ביסס את מקומו כדרך החדשה להאכיל את חיות המחמד שלנו. אנחנו מצידנו נשבנו ברעיון שהמזון היבש הוא התזונה הטובה ביותר שנוכל להעניק להם. עם זאת, בעשור האחרון, מחקרים רפואיים יחד עם ווטרינרים רבים מבחינים בעליה בשכיחותן של מחלות כרוניות, מאז שהתחלנו להשתמש במזון היבש. מחלות כגון דלקת פרקים, סרטן, גירויים בעור, מחלות אוטואימוניות, אלרגיות והשמנת יתר.

כפי שג'יין דודס מציינת בספרה Dodds W.J, Laverdure D.R, Canine Nutrigenomics, Dogwise) (Publishing 2015, מצבים כרוניים אצל כלבים נגרמים כתוצאה של דלקת עמוקה הקשורה קשר ישיר לתזונתם המודרנית. מזונות רבים המשווקים ומוצגים ככאלה שבאים להזין את הכלבים שלנו, למעשה ממיטים עליהם אסון וגורמים להשמנה בלתי נשלטת ולמחלות כרוניות.

כמו כן, ראוי לציין כי תוחלת החיים של כלבים ירדה פלאים מ-17 שנים ל-11 שנים, מאז שהתחלנו להשתמש במזון היבש. זאת ועוד, שיעור החולים בסרטן עלה ב-500%, כלומר 1 מכל 2 כלבים יחלה בסרטן. (Rodney Habib, nutrition blogger, Ted Talks)

הסטטיסטיקה ודאי גורמת לנו לתהות במה אנו מאכילים את חיות המחמד שלנו. בהתחשב גם בכך שכלבים וחתולים הם החיות היחידות בטבע הניזונות ממזון יבש כל יום במהלך חייהן, נראה שהמזון היבש הוא אינו מה שהטבע התכוון.

החדשות הטובות הן שנעשים מחקרים שמטרתם לבדוק היכן טעינו ומהי התזונה הטובה ביותר לחיות המחמד שלנו. כעת אנו בוחנים תזונה המתבססת על מזון נא או בישול ביתי ומנסים להבין מהם עמודי התווך ההכרחיים לתזונה בריאה, מאוזנת ומותאמת לחיות המחמד שלנו.

ברפואה הסינית, שהיא המערכת הרפואית העתיקה ביותר שנמצאת בשימוש רציף לאורך ההיסטוריה, המזון נחשב לאחד מחמשת עמודי התווך של הבריאות. הטיפול הסיני בתזונה מבוסס על המאפיינים האיכותיים והאנרגטיים של מזון טרי ומלא.

כמובן, חשוב ביותר שהתזונה תהיה מאוזנת, מותאמת לזן של בעל החיים ומורכבת ממזון מלא, איכותי ומגוון בעל ערך תזונתי גבוה.